آشپزی و تغذیه

آنزیم‌های موجود در عسل طبیعی و خواص آن‌ها

آنزیم ها پروتئین هایی هستند که به عنوان کاتالیزور بیولوژیکی عمل می کنند و سرعت واکنش های شیمیایی را افزایش می دهند. آنزیم ها به طور طبیعی در همه موجودات زنده یافت می شوند و می توانند به هضم و جذب آنها کمک کنند. کمبود یا نبود این آنزیم ها می تواند مشکلات مختلفی مانند سو such هاضمه ، نفخ ، سردرد ، یبوست و خستگی در بدن ایجاد کند.

عسل یکی از شگفت انگیزترین محصولات طبیعی غنی از آنزیم های مختلف است. وجود این آنزیم های گوارشی هضم و جذب عسل را نسبت به سایر قندهای طبیعی آسان می کند.

انواع آنزیم های موجود در عسل طبیعی

در اینجا چند نمونه از مهمترین آنزیمهای موجود در عسل آورده شده است:

1- برونگرایی

یکی از مهمترین آنزیمهای هضم عسل دیاستاز است که به آن آلفا آمیلاز نیز گفته می شود. میزان دیاستاز موجود در عسل بسته به نوع شهد گل مورد استفاده برای تهیه عسل متفاوت است. معمولاً از دیاستول برای تعیین کیفیت عسل استفاده می شود. عسل در معرض دمای بالا حاوی دیاستاز کمتری است. بسیاری از فروشندگان عسل برای جلوگیری از قند شدن عسل یا از بین بردن قندهای عسل که آنزیم را از بین می برند ، عسل را گرم می کنند. در نتیجه ، به راحتی می توان از آزمایش دیاستول برای تشخیص عسل طبیعی از جعلی استفاده کرد.

نیمه عمر مدت زمانی است که برای غیرفعال شدن آنزیم لازم است. نیمه عمر دیاستاز در دماهای مختلف متفاوت است. در جدول زیر نیمه عمر این آنزیم در دماهای مختلف آورده شده است:

نیمه عمر دیاستاز

2- وارونه سازی

اینورتراز یا سوکراز ، ساکارز هیدرولاز نیز نامیده می شود ، آنزیم دیگری در عسل است که توسط زنبورها به شهد اضافه می شود. این آنزیم ساکارز را به گلوکز و فروکتوز تبدیل می کند که معمولاً به مقدار کم در عسل یافت می شود و در اثر گرما آسیب می بیند. این آنزیم به طور گسترده ای در صنعت استفاده می شود و به حفظ رطوبت هنگام پخت و پز کمک می کند.

نیمه عمر اینورتراز نیز در دماهای مختلف متفاوت است. در جدول زیر نیمه عمر این آنزیم در دماهای مختلف آورده شده است:

نیمه عمر اینورتاز

3- اسید فسفاتاز

اسید فسفاتاز آنزیم دیگری در عسل است که در فرآیند تخمیر عسل نقش دارد.

توجه داشته باشید که عسلی که به راحتی تخمیر می شود دارای درصد اسید فسفاتاز بیشتری نسبت به عسلی است که بعداً تخمیر می شود. PH عسل فعالیت این آنزیم را بسیار تحت تأثیر قرار می دهد و هرچه PH بالاتر باشد ، فعالیت اسید فسفاتاز نیز بیشتر است.

4- کاتالاز

آنزیم کاتالاز در برخی انواع عسل وجود دارد و باعث تجزیه پراکسید هیدروژن می شود. بنابراین ، وجود آن باعث افزایش فعالیت ضد باکتری و ضد میکروبی عسل می شود.

5- گلوکز اکسیداز

آنزیم بعدی گلوکز اکسیداز است. این آنزیم توسط زنبورهای عسل به عسل اضافه می شود (شواهدی وجود دارد که دو نوع این آنزیم از اندامهای مختلف زنبورها آمده است). شهد یکی از آنزیم های فعال اما عملا غیر فعال عسل است. با رقیق شدن مجدد عسل ممکن است این آنزیم فعال شود. این آنزیم در تشکیل عسل در داخل سلول نیز نقش دارد. به این ترتیب ، گلوکز موجود در عسل نابالغ اکسید شده و گلوکونولاکتون را تشکیل می دهد که با اسید گلوکونیک (اسید اصلی عسل) متعادل می شود. این آنزیم همچنین پراکسید هیدروژن تولید می کند که در خواص ضد باکتری عسل نقش دارد. تولید اسید گلوکونیک و پراکسید هیدروژن در عسل بالغ بسیار کند است و بیشتر آن در طی رشد و خشک شدن عسل توسط زنبورهای عسل تولید می شود.

در گذشته به این آنزیم بازدارنده گفته می شد. گلوکز اکسیداز به نور و گرما حساس است (حتی گرمای اجاق های مایکروویو) و تا 55 درجه سانتیگراد ثابت می ماند.

برخی از انواع عسل با قرار گرفتن در معرض نور مرئی فعالیت گلوکز اکسیداز را از دست می دهند ، در حالی که برخی دیگر در معرض نور شدید خورشید نیستند. در گذشته اعتقاد بر این بود که عسل به دلیل خاصیت اسمولاریته بالای خود دارای خواص ضد باکتری است. با این حال ، پس از رقت ، برخی از خواص ضد باکتریایی آن حفظ شد.

6- پپتیداز

پپتیداز آنزیمی دیگر است که در عسل یافت می شود و به عنوان آنزیم پروتئولیتیک شناخته می شود. این آنزیم پروتئین ها را به اسیدهای آمینه تجزیه کرده و جذب آنها را آسان می کند. بهترین راه برای بهره مندی از مقادیر بالای این آنزیم ، مصرف عسل طبیعی با معده خالی است.

توجه داشته باشید که این آنزیم ها در عسل خام و طبیعی وجود دارد و عسل مقوی یا تقلبی است و یا فاقد این آنزیم ها است و یا میزان این آنزیم ها در آن کمتر از حد معمول است. برای خرید عسل طبیعی و خام با کاغذ تست ، روی لینک زیر کلیک کنید و با تهیه و استفاده از عسل مورد علاقه خود از خواص این غذای فوق العاده بهره مند شوید.

آیا آنزیم دیگری از عسل می شناسید؟ اگر ما را می شناسید ، خوشحال می شویم که در پایین این مقاله نظر دهید و آن را برای ما ارسال کنید.

منابع:

Journal.plus.org

healthwithhoney.com

تقویم 3.33 از 5

180،000 به یک مرد

100٪ طبیعی و خام
طعم خاص و تند
منطقه برداشت: همدان
محتوای ساکارز: 1.7 درصد
محتوای پرولین: 453
رنگ: قهوه ای تیره
تراکم: روانشناسی
طبیعت: داغ
وزن خالص: 900 گرم
نام زنبوردار: آقای علی سلیمان زاده
تضمین کیفیت + بازپرداخت
تخفیف گروه عسل

تقویم 5.00 از 5

170،000 به یک مرد

100٪ طبیعی و خام
طعم و بوی بسیار خوبی دارد
منطقه برداشت: کازرون
محتوای ساکارز: 1.45 درصد
محتوای پرولین: 564
رنگ: قرمز تیره
تراکم: متوسط ​​تا ضخیم
طبیعت: شگفت آور
وزن خالص: 900 گرم
نام زنبوردار: آقای کیانوش شریفی
تضمین کیفیت + بازپرداخت
تخفیف گروه عسل

تمام شده

تقویم 5.00 از 5

165000 به یک مرد

100٪ طبیعی و خام
طعم و رایحه خاص پرتقال بهاری
منطقه برداشت: خواهم دید
محتوای ساکارز: 2.05 درصد
رنگ: زرد کمرنگ
تراکم: نرم و کرکی
طبیعت: سبک
وزن خالص: 900 گرم
نام زنبوردار: علی سلیمان زاده
تضمین کیفیت + بازپرداخت
تخفیف گروه عسل

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا