آشپزی و تغذیه

آیا واقعا عسل هیچ وقت فاسد نمی‌شود؟

یکی از مهمترین سوالات عاشقان عسل همیشه نحوه ذخیره عسل و تشخیص عسل فاسد شده از سالم بوده است. در این مقاله قصد داریم به طور مفصل به این موضوع بپردازیم.

عسل طبیعی شامل حدود 80 درصد قند و بیش از 18 درصد آب است. این ماده مغذی ارزشمند همچنین حاوی اسیدهای آلی مانند گلوکونیک اسید است که باعث اسیدیته در عسل می شود. علاوه بر این ، عسل حاوی انواع ویتامین ها ، مواد معدنی و آنزیم ها است.

چرا عسل طبیعی به سرعت خراب نمی شود؟

عسل دارای خواص متعددی است که به ماندگاری طولانی مدت آن کمک می کند:

1- قند زیاد در عسل

همانطور که گفته شد ، عسل 80 درصد شکر دارد که مانع از رشد بسیاری از میکروب ها و باکتری ها می شود. سطح بالای قند به این معنی است که فشار اسمزی در عسل بسیار زیاد است و باعث خروج آب از سلول های زایا و جلوگیری از رشد و تکثیر آنها می شود.

2- عدم فعالیت آب در عسل

علاوه بر این ، اگرچه حدود 18-17 water آب در عسل وجود دارد ، اما فعالیت آب در عسل بسیار کم است. این بدان معناست که قندها با مولکول های آب تعامل دارند به طوری که میکروارگانیسم ها نمی توانند از آنها استفاده کنند و تخمیر یا تجزیه ای در عسل وجود ندارد.

3- دو برابر احتمال حل اکسیژن در عسل

همچنین ، از آنجا که عسل بسیار متراکم است ، اکسیژن نمی تواند به راحتی در آن حل شود. این امر از رشد یا تکثیر بسیاری از میکروب ها جلوگیری می کند.

4- وجود خواص اسیدی در عسل

ویژگی دیگر عسل PH اسیدی آن است که بین 3.4 تا 1.6 و به طور متوسط ​​9.3 است. وجود اسید گلوکونیک ، که با رسیدن شهد تولید می شود ، باعث اسیدیته در عسل می شود و مانع از رشد بسیاری از میکروارگانیسم ها مانند C. diphtheriae ، E. coli ، Streptococcus و Salmonella می شود.

5- دارای خواص ضد باکتریایی است

زنبورها حاوی آنزیم های خاصی هستند که مانع از رشد باکتری ها می شوند. در طول فرآیند تولید عسل ، زنبورها آنزیمی به نام گلوکز اکسیداز را در شهد ترشح می کنند تا به حفظ عسل کمک کند. هنگام رسیدن عسل ، گلوکز اکسیداز قند را به گلوکونیک اسید تبدیل می کند و همچنین ترکیبی به نام پراکسید هیدروژن تولید می کند که به خواص ضد باکتریایی عسل کمک می کند و از رشد میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند.

علاوه بر این ، عسل حاوی ترکیبات مختلفی مانند پلی فنول ها ، فلاونوئیدها ، متیل گلیوکسال ، پپتیدهای زنبور عسل و سایر عوامل ضد باکتریایی است که ممکن است خواص ضد میکروبی آن را افزایش دهد.

چه زمانی عسل خراب می شود؟

با وجود خواص ضد میکروبی عسل ، در شرایط خاصی مانند آلودگی ، ذخیره نامناسب و خراب شدن در طول زمان ، این خاصیت ممکن است از بین رفته و باعث بیماری شود.

1- آلودگی

میکروبهای طبیعی موجود در عسل شامل باکتریها ، مخمرها و کپکهایی است که ممکن است از گرده ، دستگاه گوارش زنبورها ، گرد و غبار ، هوا ، خاک و گل ناشی شود. به دلیل خاصیت ضد میکروبی عسل ، این میکروارگانیسم ها معمولاً فقط در تعداد بسیار کمی یافت می شوند و قادر به تولید مثل نیستند و نگران مصرف آنها نباشید.

با این حال ، اسپورهای نوروتوکسین C. botulinum در مقادیر بسیار کمی در 5-15 درصد از نمونه های عسل یافت شد. این میکروب ها به طور کلی برای بزرگسالان بی ضرر هستند ، اما نوزادان زیر یک سال ممکن است در موارد نادر دچار بوتولیسم نوزاد شوند که می تواند باعث آسیب سیستم عصبی ، فلج و نارسایی تنفسی شود. علاوه بر این ، تعداد زیادی میکروارگانیسم موجود در عسل می تواند نشان دهنده آلودگی ثانویه در طول فرآیند از انسان ، تجهیزات ، ظروف ، باد ، گرد و غبار ، حشرات ، حیوانات و آب باشد.

فواید و مضرات خوردن عسل در کودکان

همانطور که گفته شد ، خوردن عسل در شرایط خاصی ممکن است برای کودکان مضر باشد. برای اطلاع از مضرات عسل برای کودکان روی پیوند کلیک کنید.

2- وجود ترکیبات سمی

هنگامی که زنبورها شهد انواع خاصی از گل ها را جمع آوری می کنند ، می توان فیتوتوکسین ها را وارد عسل کرد و آن را آلوده کرد. یک مثال معروف “عسل دیوانه” است که توسط شهدهای موجود در شهد Rhododendron Ponticum و Azalea Ponticum تولید می شود. عسل تولید شده از این گیاهان می تواند باعث سرگیجه ، حالت تهوع و مشکلات ریتم قلب یا فشار خون شود.

موادی که به نام هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) شناخته می شوند نیز در طول فرآوری و پیری عسل تولید می شوند. در حالی که برخی از مطالعات اثرات منفی HMF بر سلامتی ، از جمله آسیب سلولی و DNA را نشان داده اند ، سایر مطالعات نیز برخی خواص مثبت مانند خواص آنتی اکسیدانی ، ضد حساسیتی و ضد التهابی را گزارش کرده اند. با این حال ، توصیه می شود محصولات نهایی حاوی بیش از 40 میلی گرم HMF در هر کیلوگرم عسل نباشد.

3- عسل تقلیدی است

عسل یک غذای گران قیمت است و تولید آن زمان زیادی می برد. به همین دلیل ، سالهاست که هدف کلاهبرداری قرار گرفته است. تقلب به افزودن شیرین کننده های ارزان قیمت برای افزایش حجم و کاهش هزینه ها اشاره دارد. برای ارزان تر شدن تولید ، می توان زنبورها را با شربت ذرت با شربت قند تغذیه کرد. شکر چغندر ، شکر چغندر و شکر چغندر را می توان مستقیماً به محصول نهایی اضافه کرد.

همچنین ، برای سرعت بخشیدن به فرآوری ، ممکن است عسل قبل از بلوغ برداشت شود و در نتیجه دارای محتوای آب بیشتر و کیفیت نامطلوب باشد. زنبورها معمولاً عسل را در کندو ذخیره می کنند و آن را خشک می کنند به طوری که کمتر از 18 درصد آب دارد. اگر عسل خیلی زود برداشت شود ، مقدار آب می تواند بیش از 25 درصد باشد. این می تواند منجر به تخمیر و طعم بد عسل شود.

4- ذخیره سازی اشتباه

اگر عسل به طور نامناسب ذخیره شود ، ممکن است برخی از خواص ضد میکروبی خود را از دست بدهد ، آلوده شود یا شروع به تجزیه کند.

هنگامی که درب لانه زنبوری به طور نامناسب باز یا بسته می شود ، مقدار آب ممکن است 18 level از سطح ایمن فراتر رود و خطر تخمیر را افزایش دهد. علاوه بر این ، کوزه ها یا ظروف باز می توانند عسل را با میکروب های موجود در محیط آلوده کنند.

همچنین حرارت دادن عسل در دماهای بالا می تواند با تسریع در تخریب رنگ و طعم و همچنین افزایش محتوای HMF روی کیفیت عسل تأثیر منفی بگذارد.

5- نمک زدایی (تبلور) و تخریب در طول زمان

هنگام ذخیره عسل ، شیرین کردن عسل طبیعی است. عسل قندی سفیدتر ، رنگ روشن تر ، کمتر شفاف ، بسیار مات و برای خوردن ایمن است. با این حال ، در طول فرآیند تبلور ، آب آزاد می شود ، که خطر تخمیر را افزایش می دهد. علاوه بر این ، عسلی که به مدت طولانی ذخیره شده است ممکن است طعم خود را از دست بدهد و مانند عسل تازه خوشمزه و جذاب نباشد.

نحوه ذخیره عسل

برای استفاده بیشتر از خواص عسل ، نگهداری مناسب بسیار مهم است. عامل اصلی ذخیره سازی کنترل رطوبت است. اگر آب زیادی به عسل برسد ، خطر تخمیر افزایش می یابد. در اینجا نکاتی در مورد نحوه نگهداری صحیح عسل آورده شده است:

1- در ظرف دربسته نگهداری شود

بطری ها یا بطری های خریداری شده از فروشگاه ، ظروف شیشه ای و ظروف فولادی ضد زنگ با درپوش های پنوماتیک مناسب هستند.

2- نگهداری در محیط خشک و خنک

در حالت ایده آل ، عسل باید در دمای زیر 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتی گراد) نگهداری شود. با این حال ، ذخیره آن در دمای اتاق سرد بین 70-50 درجه فارنهایت (10-20 درجه سانتی گراد) به طور کلی مناسب است.

3- در یخچال نگهداری شود

در صورت تمایل ، عسل را می توان در یخچال نگهداری کرد ، اما ممکن است سریعتر غلیظ شود. اگر عسل شیرین است ، می توان آن را با حرارت دادن و هم زدن آرام به حالت مایع بازگرداند. با این حال ، شما باید از گرم شدن بیش از حد و جوشیدن عسل خودداری کنید زیرا باعث کاهش رنگ ، طعم و خواص آن می شود.

4- حفاظت در برابر آلودگی

از آلوده کردن عسل به اشیاء کثیف مانند چاقو یا قاشق که باعث رشد باکتری ، مخمر و کپک می شود ، خودداری کنید.

اگر احساس می کنید طعم عسل تغییر کرده یا روی آن کف ایجاد شده است ، بهتر است آن را دور بریزید.

به خاطر داشته باشید که انواع مختلف عسل ممکن است ظاهر و طعم متفاوتی داشته باشند. برای دستورالعمل های خاص نگهداری ، حتما موارد چاپ شده روی برچسب را بنویسید.

نتیجه

به دلیل محتوای قند بالا ، مقدار کم آب عسل ، pH پایین و خواص ضد میکروبی ، عسل ممکن است سالها ، دهه ها یا حتی بیشتر دوام بیاورد. با این حال ، در شرایط خاص ممکن است خراب شود یا جذابیت خود را از دست بدهد.

عسل ممکن است آلوده به باکتری ، مخمر ، قارچ یا کپک باشد. اگرچه میکروارگانیسم ها معمولاً از نظر تعداد رشد قابل توجهی ندارند ، اما ممکن است حاوی ترکیبات سمی از گیاهان خاص باشند یا با استفاده از شیرین کننده ها یا فرآوری با کیفیت پایین تولید شوند.

علاوه بر این ، اگر عسل به اشتباه ذخیره شود ، دوام زیادی نخواهد داشت. بنابراین ، مهم است که آن را در یک محفظه هوا بسته در یک مکان خنک ، خشک و هوا بسته نگه دارید.

با تهیه عسل از تأمین کنندگان معتبر و نگهداری مناسب ، می توان سالها با خیال راحت از آن استفاده کرد.به

در دراکام ، ما همیشه منتظر ارائه بهترین و با کیفیت ترین محصولات به شما هستیم. تمام عسل دارکام توسط زنبورداران مورد اعتماد و متعهد تهیه می شود و ماهیت و خام بودن آن با آزمایش عسل در آزمایشگاه های معتبر به اثبات رسیده است. برای خرید عسل طبیعی و اصل با کاغذ تست می توانید روی کادر زیر کلیک کنید ، از انواع عسل طبیعی در کما با جزئیات و قیمت آن مطلع شوید و در نهایت عسل مورد علاقه خود را سفارش دهید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا