آشپزی و تغذیه

اصول نگهداری عسل طبیعی در خانه

از زمان های بسیار قدیم از عسل در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شده است. این محصول طبیعی سرشار از مواد مغذی و ترکیبات آنتی اکسیدانی است. اگر عسل در شرایط مناسب نگهداری نشود ، ممکن است بسیاری از خصوصیات و کیفیت خود را از دست بدهد ، بنابراین شناخت و بکارگیری اصول ذخیره عسل بسیار مهم است. در این مقاله قصد داریم برخی از مواردی را که باید در مورد ذخیره سازی عسل بدانید به شما بگوییم تا بتوانید ضمن حفظ کیفیت و خواص عسل خود را برای مدت طولانی تری نگه دارید.

اصول حفظ عسل طبیعی

برای نگهداری صحیح عسل طبیعی ، توجه به مواردی مانند دما ، رطوبت ، نور و نوع ظرف ضروری است. در اینجا شکل هر یک از آن موارد به شرح زیر است:

1- دمای مناسب برای نگهداری عسل

اولین نکته ای که هنگام نگهداری عسل باید به آن توجه کنید ، دمای نگهداری آن است.

اگر عسل در جای خنک و خنک نگهداری شود ، ممکن است به تدریج از مایع به جامد تبدیل شود و قند شود. البته سرعت شیرینی در انواع مختلف عسل متفاوت است ، اما در هر صورت نگه داشتن عسل در یک محیط خنک این روند را سریعتر انجام می دهد.

نگهداری عسل در یک محیط بسیار گرم ممکن است کیفیت عسل را نیز کاهش دهد. بنابراین توصیه می کنیم عسل را در محیطی با دمای متوسط ​​نگهداری کنید.

2- بهترین ظروف نگهداری عسل

دومین نکته ای که باید در ذخیره سازی عسل مورد توجه قرار گیرد ، بهترین ظروف نگهداری عسل است.

ظروف شیشه ای و پلاستیکی نسبت به سایر ظروف برای نگهداری عسل مناسب ترند. از نگهداری عسل در ظروف فلزی خودداری کنید زیرا عسل خاصیت اسیدی دارد و در صورت نگهداری در ظروف فلزی اکسید شده و کیفیت و خواص عسل از بین می رود.

نگهداری عسل در آفتاب همچنین می تواند باعث تغییر رنگ و بافت عسل شود. نور خورشید سطح هیدروکسی متیل فورفورالدئید را افزایش می دهد ، که ممکن است بر طعم و رنگ عسل تأثیر بگذارد. بنابراین ، توصیه می کنیم عسل را در معرض تابش مستقیم آفتاب و در ظروف تاریک قرار دهید.

3- عسل را در محیط مرطوب نگهداری کنید

توجه داشته باشید که محیط های مرطوب برای نگهداری عسل مناسب نیستند. ذخیره عسل در محیط های مرطوب باعث رقیق شدن و تخمیر عسل و در نتیجه ایجاد حباب ، کدورت و بوی عسل می شود. برای کاهش نفوذ رطوبت به ظروف عسل در محیط های مرطوب ، پس از هر بار استفاده از درب باید محکم بسته شود.

عسل معمولاً یک ماده پایدار محسوب می شود و توسط باکتری ها و قارچ هایی که باعث فساد مواد غذایی می شوند آسیب نمی بیند اما تخمیر عسل علاوه بر موارد فوق می تواند باعث تغییر در بافت ، طعم و رنگ و از بین رفتن مواد فعال بیولوژیکی موجود در عسل شود. اگرچه خوردن این عسل ممکن است برای سلامتی مضر نباشد اما کیفیت بالایی ندارد و ارزش غذایی و حسی خود را از دست داده است.

چه اصول دیگری را برای حفظ عسل پیشنهاد می کنید؟ اگر تجربه یا نکته ای در این زمینه دارید ، خوشحال می شویم که آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

منابع:

europepmc.org

healthline.com

تقویم 3.33 از 5

195000 به یک مرد

100٪ طبیعی و خام
طعم خاص و تند
منطقه برداشت: همدان
محتوای ساکارز: 1.7 درصد
محتوای پرولین: 453
رنگ: قهوه ای تیره
تراکم: روانشناسی
طبیعت: داغ
وزن خالص: 900 گرم
نام زنبوردار: آقای علی سلیمان زاده
تضمین کیفیت + بازپرداخت
تخفیف گروه عسل

تقویم 4.50 از 5

65000 به یک مرد

چای ایرانی Rabea Premium 1400
پرمصرف ترین چای ایرانی استهلاك
برگها متوسط ​​و کمی پیچیده است
مزه قابض و دلپذیر
عطر خوب
رنگ آمیزی بسیار خوب
فاقد هرگونه افزودنی است
زمان دم کشیدن: 15 دقیقه
بهترین زمان استفاده: 18 ماه پس از تولید

تقویم 5.00 از 5

180،000 به یک مرد

100٪ طبیعی و خام
طعم و بوی بسیار خوبی دارد
منطقه برداشت: کازرون
محتوای ساکارز: 1.45 درصد
محتوای پرولین: 564
رنگ: قرمز تیره
تراکم: متوسط ​​تا ضخیم
طبیعت: شگفت آور
وزن خالص: 900 گرم
نام زنبوردار: آقای کیانوش شریفی
تضمین کیفیت + بازپرداخت
تخفیف گروه عسل

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا