آشپزی و تغذیه

خواص عدس و دال عدس قرمز و جدول ارزش غذایی آن‌ها

ویژگی های عدس و عدس قرمز: عدس یکی از غذاهای پرکاربرد در غذاهای ایرانی است و سرشار از فیبر ، پروتئین ، آهن و ویتامین B5 و B9 است. عدس نسبتاً سریع می پزد و طعم و عطر ادویه را به سرعت جذب می کند. عدس سبز در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. اگر عدس سبز پوست کنده باشد ، هسته آن زرد است. نوع دیگر عدس عدس قهوه ای است که در ایران کمترین کشت را دارد. اگر عدس قهوه ای پوست کنده باشد ، مغز آن قرمز یا نارنجی است. عدس قرمز یا نارنجی در ایران به عدس معروف است. یک عدس در اصل یک عدس است که از وسط نصف می شود و مهم نیست چه رنگی باشد. در زیر ، خواص عدس سبز (عدس کامل) ، خواص و ارزش غذایی عدس قرمز ذکر خواهد شد. نکاتی در مورد نگهداری و پخت عدس نیز وجود خواهد داشت.


ماهیت عدس در طب سنتی ایران

طبق طب سنتی ایران ، عدس سرد و خشک است ، بنابراین افرادی که از سرماخوردگی و کم آبی رنج می برند باید کمتر مصرف کنند. بهتر است عدس را با ادویه هایی مانند روغن یا کره گوشت گاو ، روغن کنجد ، سرکه و ادویه هایی مانند نعناع ، نمک و زعفران میل کنید.


تفاوت عدس و عدس

عدس هایی که پوست گرفته و از وسط نصف شده اند عدس تخته ای نامیده می شود و رنگ آنها مهم نیست. دال عدس قرمز همان مغز عدس قهوه ای است (شکل 1). اما هسته عدس سبز معمولی ، مایل به زرد و بلال شکل است (شکل 2). پوست عدس حاوی ویتامین های بیشتری است. اما تجمع بیشتری از مواد معدنی در عدس وجود دارد. همچنین ، عدس ها بسیار سریعتر از عدس های کامل پخته می شوند.

ویژگی های عدس و دال عدس قرمز
شکل 1. عدس کامل قهوه ای (روی زمین) ، عدس سبز کامل (با قاشق) و عدس قرمز (در یک کاسه). علامت عدس قرمز در اصل همان عدس قهوه ای است.

شکل 2. عدس سبز معمولی زرد رنگ است.

انواع عدس

انواع مختلف عدس و عدس سبز وجود دارد که در ایران بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. عدس قهوه ای نیز در ایران تا حدی کاشته می شود و قلب آن که قرمز رنگ است به عنوان قرص عدس قرمز به بازار عرضه می شود. عدس سیاه نیز در ایران به میزان محدود کشت می شود. انواع دیگر عدس را می توان در سایر نقاط جهان یافت.


ویژگی های عدس و دال عدس قرمز

عدس برای تنظیم چربی ها و قند خون و همچنین برای سلامت قلب و عروق مفید است. در اینجا برخی از خواص عدس آورده شده است.

فواید عدس برای قلب و عروق خونی

دریافت فیبر کافی از بیماری های قلبی جلوگیری می کند و عدس منبع خوبی از فیبر است. عدس همچنین سرشار از ویتامین B9 و منیزیم است. ویتامین B9 (اسید فولیک) برای سلامت دیواره های شریانی و پیشگیری از بیماری های قلبی مفید است. منیزیم همچنین در بهبود و تسهیل عملکرد وریدها و عروق مفید است و به بهبود گردش خون ، اکسیژن و مواد مغذی کمک می کند. کمبود منیزیم منجر به حملات قلبی می شود.

فواید عدس برای تنظیم کلسترول و قند خون

عدس حاوی فیبر است و سطح کلسترول را پایین می آورد. همچنین برای تنظیم قند خون مفید است زیرا فیبر آن از افزایش ناگهانی قند خون بعد از غذا جلوگیری می کند.

درباره فواید و خواص عدس و عدس کامل

  • صد گرم عدس کامل 352 کالری انرژی و 24.63 گرم پروتئین تولید می کند. بنابراین ، 44 درصد پروتئین توصیه شده روزانه را تأمین می کند.
  • عدس حاوی کلسترول نیست و چربی کمی دارد ، بنابراین برای قلب و عروق مفید است.
  • عدس فاقد گلوتن است و بنابراین غذای خوبی برای افرادی است که به بیماری سلیاک حساس به گلوتن هستند.
  • عدس دارای ویتامین B بیشتری نسبت به لوبیا و نخود فرنگی است. صد گرم عدس حاوی 479 میکروگرم اسید فولیک است که بی نظیر است. ویتامین B9 (فولات) و ویتامین B12 از عوامل ضروری در تولید DNA و تقسیم سلولی هستند. مصرف کافی ویتامین B9 در دوران بارداری خطر نقص لوله عصبی در نوزادان را کاهش می دهد.
  • عدس همچنین انتخاب خوبی از مواد معدنی است و سرشار از آهن و مس است. آهن برای تقویت حافظه و توانایی های شناختی در مغز مفید است و از کم خونی جلوگیری می کند. مس همچنین برای متابولیسم سلولی و تولید سلول های خونی ضروری است. میزان کلسیم ، منیزیم ، روی و فسفر موجود در عدس نیز جالب توجه است.
  • عدس نیز برای تامین پتاسیم شما انتخاب مناسبی است. صد گرم عدس کامل حاوی 677 میلی گرم پتاسیم است. پتاسیم یک الکترولیت درون سلولی است که با استرس سدیم در قلب و عروق مقابله می کند.

جدول ارزش غذایی و خواص عدس و دال عدس

این جدول ارزش غذایی 100 گرم عدس سبز (پوست کنده) و عدس قرمز (عدس قهوه ای) را نشان می دهد در حالی که هر دو خام هستند.

کالری و مواد مغذی عدس سبز دال عدس قرمز
انرژی (کیلوکالری) 352 358
کربوهیدرات (گرم) 63.35 63.10
پروتئین (گرم) 24.63 23.91
کل چربی (گرم) 1.06 2.17
کلسترول (میلی گرم) 10 10
فیبر غذایی (گرم) 10.7 10.8
ویتامین ها
اسید فولیک/B9 (میکروگرم) 479 204
نیاسین/B3 (میلی گرم) 2.605 1.495
پانتوتنیک اسید/B5 (میلی گرم) 2.140 0.348
پیریدوکسین/B6 (میلی گرم) 0،540 0.403
ریبوفلاوین/B2 (میلی گرم) 10.2114 0.106
تیامین/B1 (میلی گرم) 0.873 0،510
ویتامین A (میکروگرم) 3.84 5.76
ویتامین C (میلی گرم) 4.5 1.7
الکترولیت ها
سدیم (میلی گرم) 6 7
پتاسیم (میلی گرم) 677 668
فلز
کلسیم (میلی گرم) 35 48
مس (میلی گرم) 0.754 1.303
آهن (میلی گرم) 6.51 7.39
منیزیم (میلی گرم) 47 59
منگنز (میلی گرم) 1.393 1.716
فسفر (میلی گرم) 281 294
روی (میلی گرم) 3.27 3.60

مقایسه خواص عدس سبز و خواص دال عدس قرمز

با مقایسه مواد مغذی عدس سبز و عدس عدسی نارنجی یا قرمز می توان به چند نکته اشاره کرد. اول اینکه عدس بیشتر از آجیل حاوی ویتامین است. به همین دلیل ، وقتی صد گرم عدس سبز کامل را با صد گرم عدس قرمز مقایسه می کنید ، متوجه می شوید که به غیر از ویتامین A ، تمام ویتامین های دیگر عدس کامل بیشتر از عدس است. در مقابل ، اکثر عدس ها مواد معدنی را در مغز خود جمع می کنند. به همین دلیل ، یک عدد عدس قرمز 100 گرم به طور متوسط ​​بیش از 100 گرم عدس کامل دارد.


زمان نگهداری و پخت عدس

عدس ها باید در جای خشک نگهداری شوند. محیط نگهداری عدس باید به خوبی و به دور از رطوبت و نور مستقیم خورشید تهویه شود. عدس تا 12 ماه در محل می ماند. عدس پخته در صورت نگهداری در درب حدود سه روز در یخچال تازه می ماند.

مغز عدس یا دال عدس ، چون پوست ندارد ، خیلی سریعتر از عدس کامل می پزد. اما به طور کلی ، حتی لازم نیست قبل از پختن عدس کامل را خیس کنید. فقط آن را خوب تمیز کنید و سپس آن را بشویید تا هرگونه لکه از بین برود. اگر عدس بیش از حد پخته شود ، تبدیل به پوره می شود ، یعنی شکل ملایمی به خود می گیرد. اگر عدس را در زودپز می پزید ، می توانید در حین پخت کمی روغن به آن اضافه کنید تا کف نکند و منافذ زودپز را مسدود نکند.

در صورت پخت عدس در قابلمه ، بهتر است ابتدا آب قابلمه را بجوشانید و سپس عدس را به آن اضافه کنید. عدس معمولی را به مدت 60 دقیقه بپزید. اما عدس ، از جمله عدس قرمز ، فقط در 15 تا 20 دقیقه پخته می شود.

پخت عدس معمولی در اجاق گاز تحت فشار 15 تا 20 دقیقه زمان می برد و اسلب عدس (عدس بدون پوست) در زودپز به مدت 5 دقیقه پخته می شود.

منبع تصویر: hosseinsadeghi.com


مطالب مرتبط:

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا