آشپزی و تغذیه

فواید نوشیدن آب و میزان نیاز روزانه آن

حدود 60٪ از بدن انسان از آب تشکیل شده است که در طول روز با تعریق و ادرار از بین می رود. طبق مطالعات پزشکی در مورد فواید آب ، نشان داده شده است که نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز ، معادل 2 لیتر ، ضروری و مفید است. البته باید توجه داشت که میزان آب مصرفی در طول روز با توجه به عواملی مانند محیط ، موقعیت جغرافیایی ، شرایط جسمی و … متفاوت است.

در این مقاله از سایت غذا قصد داریم با ذکر نکات لازم ، فواید آب آشامیدنی و میزان نیاز روزانه آن را بیان کنیم.

فواید آب برای بدن انسان

اولین فایده نوشیدن آب بهبود عملکرد مغز و افزایش سطح انرژی در بدن است. طبق مطالعات انجام شده در مورد فواید آب و مصرف آن ، نشان داده شده است که از دست دادن حدود 1.36٪ آب بدن و جایگزینی نکردن این مقدار باعث اختلال در خلق و خو و تمرکز می شود. در حقیقت ، حتی یک قطره آب از بدن نیز تأثیرات منفی قابل توجهی بر عملکرد فیزیکی بدن خواهد داشت.

از دیگر مزایای آب می توان به کاهش خطر سنگ کلیه و مشکلات سرطان مثانه و روده بزرگ اشاره کرد. مصرف متعادل و کافی آب روزانه از برخی مشکلات سلامتی مانند سنگ کلیه و یبوست جلوگیری می کند.

فواید آب آشامیدنی

نوشیدن روزانه آب به اندازه کافی پوست را مرطوب و شفاف نگه می دارد. در واقع به دلیل تولید کلاژن باعث درخشندگی و شفافیت پوست می شود و پوست را سالم نگه می دارد. از دیگر مزایای آب می توان به کاهش وزن ، بهبود گردش اکسیژن ، تنظیم دمای بدن ، محافظت از بافت ها و مفاصل بدن ، دفع مواد زائد از بدن و … اشاره کرد. همچنین می توانید با نوشیدن انواع آب میوه ها مانند آب انگور ، آب مورد نیاز بدن را تأمین کنید.

هیچ فرمولی متناسب با همه نیازهای بهداشتی روزمره وجود ندارد. همانطور که در ابتدا کار کردیم ، مصرف متعادل آب با توجه به شرایط جسمی هر فرد و محیط جغرافیایی متفاوت است. اما در کل می توان گفت که 8 لیوان آب به طور کلی یک توصیه پزشکی و مفید است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا